Adresář

Lidé

Subjekty: 49

Petr Adámek

Novináři

Šéfredaktor časopisu Fakker

Kopírovat odkaz

Karel Balčirák

Karel Balčirák

Novináři

Absolvent střední školy v Ostravě se zaměřením na elektro se o hudbu zajímal od svých dvanácti let, zprvu poslechem polských rozhlasových stanic, jež byly v dobách totality vstřícnější než domácí média k heavy metalu, o němž si jako aktivní fanoušek, pravidelný návštěvník ostravské burzy gramodesek a čtenář časopisu Magazyn muzyczny udělal dobrý přehled; okrajově poznal rovněž českou metalovou scénu – skupiny Citron, Arakain, Vitacit. V roce 1991 se Karel Balčirák společně s Lukášem Pavliňákem a Jiřím Hrubým podílel na zrodu časopisu Spark, v jehož čele dnes stojí jako šéfredaktor a spoluvydavatel. Tvář tohoto ostravského metalového zpravodaje se několikrát měnila a výrazně profesionalizovala. Prvotní inspirací byl Pavliňákův fanzine Metal Symphony, na který Spark navázal zprvu jako nepravidelný občasník a teprve 1995 převzal podobu měsíčníku s celostátní distribucí. První skupinou, které se Balčirák ve Sparku věnoval autorsky do hloubky, byla Metallica. Časem si vyzkoušel všechny formy editorské práce a když jezdil na jednání s rodícími se velkými nakladatelskými domy, uvědomil si, že budoucnost časopisu závisí na přenesení redakce do Prahy. K jeho popularizaci značně přispěl rozhlasový pořad Petra Hanzlíka Gung Ho, který se na Spark často odvolával, a samotný Balčirák si osvojil moderátorskou praxi ve vlastním pořadu Spark Report na Radiu Orion, dále pak na Radiu Ekol – S, opavském Radiu Attack a ostravském Radiu Helax.

V polovině devadesátých let se Karel Balčirák sblížil s promotérem rockových koncertů Pavlem Schusterem a společně založili nakladatelství One & One Company, které se ujalo vydávání Sparku a v listopadu 1996 ho uvedlo na trh už z pražské adresy. Pro Spark tak nadešlo úspěšné údobí, kdy významně stoupl jeho náklad i prestiž. Čtenáři oceňovali i jeho mezinárodní konexe, ať už se odrážely v příspěvcích, které chodily ze zahraničí, nebo v kontaktech s nezávislými firmami, které zůstávají plodným podhoubím pro metalový trend.
Šéfredaktorovy autorské aktivity zahrnují zejména recenze, story, rozhovor. Také v Praze navázal Balčirák kontakt s rozhlasem, konkrétně s Radiem Beat v jeho kultovním pořadu Hard & Heavy. Záběr interpretů, jimiž se zabýval, zůstává široký, sahá od hair-rocku skupin Motley Crue a Poison přes interview s Ozzym Osbournem či Metallikou až po inspirativní setkání s producentem Metalliky Flemmingem Rasmussenem v nahrávacím studiu v Kodani, jehož zvuk (zvláště na albu Master Of Puppets) považuje Balčirák dodnes za nenapodobitelný. Obchodní vzestup Sparku povzbudil Karla Balčiráka a Pavla Schustera, aby počínaje březnem 2005 rozšířili portfolio vydavatelství One & One Company o další významný měsíčník, už zavedený Rock & Pop.

Kopírovat odkaz

Kontakt

  Ondřej Bezr

  Ondřej Bezr

  Novináři

  Ondřej Bezr (* 14. listopadu 1968), český hudební publicista. Od roku 1989 přispíval do časopisu Rock Revue, později do magazínu Rock & Pop, v letech 1992–2002 byl jeho redaktorem. Je šéfredaktorem časopisu UNI.

  Kopírovat odkaz

  Kontakt

   Michal Bystrov

   Michal Bystrov

   Novináři

   Michal Bystrov je český novinář, písničkář, spisovatel, básník a překladatel. S jeho články se můžete setkávat na stránkách časopisů Reflex, Rock & All, Reportér a Headliner. Od roku 1999 publikoval stovky recenzí, portrétů, rozhovorů a reportáží v Lidových a Hospodářských novinách, Deníku, Respektu, Českém rozhlase atd. Překládá životopisy hudebníků, pátrá po vzniku starých zlidovělých skladeb – viz rubrika v magazínu UNI a stejnojmenná úspěšná trilogie Příběhy písní. V magazínu UNI se v rubrice Hvězdy v polostínu věnuje méně známým písničkářům a hudební historii.

   Kopírovat odkaz

   Kontakt

    David Čajčík

    David Čajčík

    Novináři|Promotéři

    Dramaturg klubu Roxy v Praze, promotér v Heartnoize Promotion, přispívá do časopisu Full Moon

    Kopírovat odkaz

    Marie Čtveráčková

    Marie Čtveráčková

    Novináři

    Narodila se v roce 1984. Pod pseudonymem Mary C je aktivní jako selektorka, moderátorka a kulturní aktivistka. Každé pondělí od 22:00 ji můžete slyšet na Radiu Wave v pořadu Kruton alias Scéna s Mary C. Píše pro Radio Wave a Full Moon Magazine. Je jednou z iniciátorek Nejsmutnější party. S Martinem Tvrdým založila hudebně edukativní platformu Kreaton a tvoří jednotku Kreaton DJs, která předvádí nové formy DJingu, radikální samplovací session s živými beaty, a také projekt Člověk pokrokový. Pravidelně moderuje hudební diskuzi Sound Chat v Českém centru Praha. Je koordinátorkou projektu Czeching.

    Kopírovat odkaz

    Ricardo Delfino

    Ricardo Delfino

    Agenti|Novináři|PR

    Zakladatel, dramaturg a fundraiser karlovarského hudebního festivalu Top RoofTop fest, zakladatel Wild Delfino Booking, booking agent kapel The Wild Roots a Seventh Passion, redaktor Frontman.cz, Muzikantiakapely.cz a Plzenskekapely.cz, moderátor pořadu Zkušebny na MVTV.cz. PR a social media manager AMPromotions.

    Kopírovat odkaz

    Petr Dorůžka

    Petr Dorůžka

    Novináři

    Hudební novinář a mezinárodně respektovaný odborník na world music. V Českém rozhlase na stanici Vltava připravuje od roku 1988 pravidelný rozhlasový pořad Hudba na pomezí. V letech 2003–5 byl členem poroty festivalu Sajanskoje kolco na Sibiři, roku 2007 byl jmenován jedním ze 7 Samurajů veletrhu Womex. Od roku 1992 je jediným českým členem rozhlasového panelu World Music Charts Europe, od roku 2002 přednáší Světové hudební kultury na Fakultě humanitních studií UK.
    O hudbě píše od 60. let, napsal biografii Šuplík plný Zappy, je editorem a spoluautorem antologie Hudba na pomezí a podílel se na knize Beaty Bigbeaty Breakbeaty. Pravidelně přispívá do magazínů Rock & Pop a UNI. Společně se svým londýnským kolegou Kenem Huntem provozuje webovou stránku kenhunt.doruzka.com.

    Kopírovat odkaz

    Martin Faix

    Martin Faix

    Novináři

    Od roku 2013 působí jako šéfredaktor internetového hudebního magazínu musicweb.cz, kde dříve začínal i jako redaktor. Předtím přispíval články pro webový magazín topzine.cz. V hudbě se zaměřuje převážně na jazz fusion, miluje ovšem i rockovou hudbu od art-rocku po hard rock. Celý život ho fascinuje tvorba skladatele Franka Zappy.

    Kopírovat odkaz

    Petr Ferenc

    Petr Ferenc

    Novináři

    Působil v Městské knihovně v Praze, je spoluzakladatelem časopisu HIS Voice a od roku 2015 šéfredaktorem, píše pro A2, Aktuálně, ČRo – Wave, Full Moon, Lidové noviny, Salon Práva aj.

    Kopírovat odkaz

    Předchozí12345Další